Na ratunek alei klonowej w Drążdżewie

Ogólne forum dotyczące Krasnosielca...

Na ratunek alei klonowej w Drążdżewie

Nieprzeczytany postprzez plus » 31 sty 2012, o 19:37

Niechętnie i kompletnie bez przyjemności zabieram publiczny głos, w sprawie wycinki połowy alei klonowej przy drodze gminnej prowadzącej do drążdżewskiego kościoła.
Dla niewtajemniczonych przypomnę, że Pan Wójt doprowadził już do podpisania w Mazowieckim Urzędzie Marszałkowskim umowy na współfinansowanie budowy chodnika od tzw. Kopca 1000-lecia do cmentarza parafii Drążdżewo /ok. 700 m/, wraz z budową małego parkingu przed cmentarzem i postawieniem kilku latarni oświetlających tą drogę. Umowa opiewa na 325 000 zł, z czego 180 000 zł stanowić ma dofinansowanie, reszta, czyli ok. 140 000 zł ma pochodzić z budżetu naszej gminy.
Od kiedy rok temu dowiedziałem się o takich zamiarach Urzędu Gminy we własnym imieniu oraz wielu, wielu ludzi, z którymi o tym rozmawiałem, namawiałem, motywowałem i prosiłem o taką zmianę projektu budowlanego, aby zachować te piękne drzewa, tworzące urokliwą aleję. Żywiłem uzasadnioną nadzieję, że nasze racjonalne głosy zostaną uwzględnione.
Szanuję niezmiernie starania samorządowców naszej gminy o pozyskiwanie funduszy zewnętrznych. Wiem, że nie jest to sprawa ani prosta ani przyjemna, jednak i w tej sprawie należy postępować z umiarem i rozważnie, uważając by „nie wylać dziecka razem z kąpielą”.
Jeśli założymy, że celem tego projektu budowlanego jest ułatwienie mieszkańcom przemieszczanie się szlakiem od Kopca do cmentarza, to można to osiągnąć w inny – wcale nie bardziej kosztowny dla budżetu naszej gminy sposób, a co ważniejsze bez wycinki tych pięknych drzew. Przykład, proszę bardzo: położenie asfaltu na całej tej drodze /tzw. powierzchniowe utwardzenie/ i to o cały metr szerszego niż obecny + wspomniany parking - kosztowałoby niecałe 100 000 zł. Za resztę można postawić oświetlenie.
W petycji, którą dołączam podaliśmy więcej powodów, dla których powstanie chodnika w takiej formie jest kompletnie nietrafionym pomysłem.
Szkoda, że brakło w tej sprawie rozmowy i zrozumienia.
Na koniec podkreślę swoje stwierdzenie, który wypowiedziałem na ostatniej sesji Rady Gminy: działania które prowadzimy nie są przeciwko komukolwiek, a jedynie w sprawie.
Załączniki
petycja w sprawie wycięcia klonów w Drążdżewie.pdf
(240.27 KiB) Pobrane 943 razy
1a.JPG
2.JPG
3.JPG
3.JPG (44.09 KiB) Przeglądane 24049 razy
4.JPG
5.JPG
6.JPG
7.JPG
8.JPG
plus

Re: Na ratunek alei klonowej w Drążdżewie

Nieprzeczytany postprzez Pan Tadeusz » 31 sty 2012, o 22:16

Nie przypuszczałem, że kiedykolwiek przyjdzie mi stanąć w obronie tej przepięknej alei, gdyż uważałem, że jej widok cieszy - podobnie jak mnie - wszystkich, bez wyjątku. Myślałem, że tak będzie zawsze, że pozostanie naszą wizytówką, pięknym akcentem na monotonii krajobrazu, i żywym świadectwem zaangażowania naszych przodków na rzecz środowiska. Że dorodne klony będą podziwiane przez miejscowych i przyjezdnych. A jednak życie pisze zaskakujące scenariusze. Części klonów grozi zagłada. I, o ironio, niemal w majestacie prawa! W związku z tym uważam za swój obywatelski obowiązek wyrazić stanowcze NIE planowanej wycince tych drzew.
Pan Tadeusz

Nieprzeczytany postprzez perkun » 31 sty 2012, o 22:37

"zawsze jednak potrzebny jest wzajemny szacunek, wola współpracy, wiedza o własnych obowiązkach i potrzebach oraz, co nieodzowne, postępowanie budzące szacunek drugiej strony"..........."Brak wiedzy, brak zrozumienia i wzajemne uprzedzenia znacząco utrudniają współpracę, bez której żyje się ciężej. Zachęcam Czytelników z obydwu na pozór tylko mających rozbieżne interesy grup ludzi, aby podeszli do tego problemu bez uprzedzeń i z wolą współpracy. Świat postrzegamy subiektywnie, a prawdy wcale nie ma jednej jedynej. Warto zatem otworzyć się na potrzeby innego człowieka i wyjść naprzeciw jego oczekiwaniom, artykułując jednocześnie własne.
Sławomir Rutkowski"..........jeśli ktoś się odważy odezwać to znaczy że ma uprzedzenia ? a jeśli ma odwagę upomnieć się o swoje to brak szacunku z jego strony ? "a prawdy wcale nie ma jednej jedynej "
perkun

Nieprzeczytany postprzez dudusia » 1 lut 2012, o 20:15

a może tak jaśniej bo z teko steku słów nic nie zrozumiałam mój przedmówco :?:
dudusia

Nieprzeczytany postprzez dana » 1 lut 2012, o 21:19

Popieram w pełni akcję ratowania tej alei!!!
dana

Nieprzeczytany postprzez man » 2 lut 2012, o 10:11

Przyłączam się do sprzeciwu!
Aleja drzew na drodze prowadzącej do kościoła jest jednym z niewielu pięknych miejsc w okolicy. Łatwo jest mówić o tych planach teraz - w zimie, ale proponuję udać się w to miejsce na wiosnę, latem albo na jesieni... NIE WYOBRAŻAM SOBIE DRĄŻDŻEWA BEZ TYCH DRZEW!
Jeśli zaś chodzi o zdroworozsądkowe argumenty, to sądzę, że:
1. wybudowanie tego chodnika zmniejszy powierzchnię asfaltu
2. w zimie będzie on nieodśnieżony - podobnie jak chodnik na odcinku przed starą szkołą - A ludzie będą chodzić po jezdni, która stanie się przez to jeszcze węższa dla pojazdów
3. kondukty pogrzebowe nie będą korzystać z chodnika, a zabierze on tylko miejsca postojowe - niezwykle potrzebne w okolicach 1 listopada
5. coraz więcej osób przyjeżdża do kościoła samochodem
6. pomysł tego chodnika przypomina mi podobny - chodnik na Wólkę Drążdżewską, o którego niezbędności (i pieniądzach wyrzuconych w błoto) świadczy intensywność ruchu na nim, stan techniczny i estetyczny. Drążdżewo nie ma szczęścia do chodników albo - jak się okazuje - ich nie potrzebuje.
Jeżeli nawet osoby, które mieszkają blisko kościoła i są potencjalnymi użytkownikami tego chodnika twierdzą, że jest on niepotrzebny, to myślę, że warto było pomyśleć o poszukaniu pieniędzy z UE na inny, ważniejszy cel.
man

Nieprzeczytany postprzez Pan Tadeusz » 2 lut 2012, o 12:40

Też tak to widzę.
Pan Tadeusz

Nieprzeczytany postprzez plus » 28 gru 2012, o 15:37

Z dużą przyjemnością usłyszałem dziś /28-12-2012/ na Sesji Rady Gminy informację Pana Wójta, że w roku 2013 będzie realizowany projekt mający na celu poprawę infrastruktury komunikacyjnej na odcinku od kościoła do cmentarza w Drążdżewie.
Wykonany zostanie najprawdopodobniej do 1 listopada 2013 chodnik od kościoła do cmentarza, parking przed cmentarzem oraz postawionych zostanie kilka lamp ulicznych.
Aleja klonowa zostanie!
Na sesji publicznie podziękowałem za pomysł poprawy tej infrastruktury.
Zaznaczyłem też, że widzę dwa znaczne pozytywy takiego rozwiązania. Pierwszym jest pozyskanie funduszy spoza budżetu gminy, drugim uwzględnienie głosów mieszkańców pragnących zachować aleję klonową.
plus

Powrót do Nasz Krasnosielc