Przydomowe Oczyszczalnie Ścieków

Ogólne forum dotyczące Krasnosielca...
pitek

Przydomowe Oczyszczalnie Ścieków

Nieprzeczytany post autor: pitek » 18 mar 2008, 11:41

Witam wszystkich. Podejmuje temat oczyszczalni przydomowych na terenie naszej gminy, ponieważ jak nam wszystkim wiadomo w naszej gminie jak na razie nie ma gminnej oczyszczalni, a Unia Europejska wymaga m.in. od rolników odpowiedniego zagospodarowania ściekówami. Jedynym wyjściem w tej sytuacji jest indywidualna budowa oczyszczalni. Koszt takiej oczyszczalni wynosi (dla 5-7 mieszkańców) ok 4 do 6 tys. zł w zależności od terenu czy jest on podmokły czy piaszczysty i od firmy, ale jeśli chodzi o konkretne informacje to odsyłam do: http://www.ecomotyl.pl/oferta/oczyszczalnie
http://www.budujemydom.pl
http://nevexpol.pl/php/index.php?s=211&did=29&l=pl
http://www.centroplast.com.pl/produkty/ekocent33.php
http://www.wobet-hydret.pl/produkty_ocz ... n_pl.shtml[/color]
Ja mam zamiar budowy takiej oczyszczalni. Dowiedziałem się, że jeśli byłoby więcej chętnych do takiej inwestycji tak jak np. w sąsiedniej gminie Płoniawy to gmina dostałaby środki na pokrycie częściowych kosztów takiej inwestycji. W wspomnianej już gminie koszty końcowe wahały się w granicy 2 tyś zł. Więc sprawa jest naprawdę godna uwagi. Jeżeli ktoś ma jakieś informacje na ten temat lub jest zainteresowany takową oczyszczalnią to proszę pisać. A może w naszej gminie jest uruchomione takie działanie?

Pani Ewa

Re: Przydomowe Oczyszczalnie Ścieków

Nieprzeczytany post autor: Pani Ewa » 18 mar 2008, 13:28

Temat na czasie i mam nadzieję,że więcej osób się zainteresuje (napisałam o tym w Wieściach).Myślę,że w okresie 2 tygodni będzie można rozpocząć konkretne działania.Z tego co słyszałam to jest możliwość dofinansowania, ale na terenie gminy o działaniach w tym kierunku na razie nie słyszałam. Bardzo się cieszę,że już są dwie osoby(bo ja też) zainteresowane.Poczekajmy na następnych. Pozdrawiam i gratuluję pomysłu :)

Awatar użytkownika
plus

Nieprzeczytany post autor: plus » 24 mar 2008, 23:13

Dziękuję za te informacje.
Takich treści na Forum najbardziej brakuje.
To najlepszy z możliwych ton dyskusji.
Dzielmy się informacjami i współpracujmy, wszystkim wyjdzie to na dobre

Pani Ewa

Nieprzeczytany post autor: Pani Ewa » 11 kwie 2008, 12:02

Miło mi poinformować,że na tablicy ogłoszeniowej przy budynku UG zamieszczona została informacja o spotkaniu w sprawie budowy naturalnych oczyszczalni ścieków. Wszyscy zainteresowani mogą w dniu 30 kwietnia (środa) o godz. 9.00 w sali konferencyjnej UG spotkać się z pracownikami Instytutu Ekologii Stosowanej aby poznać szczegóły budowy i funkcjonowania tego typu oczyszczalni.Drodzy użytkownicy naszego forum poinformujcie o tym sąsiadów i znajomych.Temat jest bardzo ważny a bez znajomości szczegółów trudno podjąć właściwą decyzję. :)

pitek

Nieprzeczytany post autor: pitek » 14 kwie 2008, 18:52

Można również zapisać się w Urzędzie Gminy na wstępnej liście dotyczącej wsparcia budowy przydomowej oczyszczalni ścieków. O ile mi wiadomo jest to możliwe u Pana Sekretarza Ruszczyńskiego , do dzisiaj są zapisane 4 osoby. Chętnych również zapraszam na spotkanie 30 kwietnia tam będzie już prawdopodobnie sporządzona główna lista tych, którzy otrzymają wsparcie. :)

Pani Ewa

Nieprzeczytany post autor: Pani Ewa » 14 kwie 2008, 20:56

Pitek dziękuję za poszerzenie wiedzy - mam jednak jej za mało aby podjąć właściwą decyzję.Właściwą co do wyboru rodzaju oczyszczalni.Nie wiem o jakiej oczyszczalni będzie mowa.Z mojej orientacji wynika,że nie każdy rodzaj oczyszczalni nadaje się na każdą posesję.Mam nadzieję,że ta sprawa zostanie właściwie poprowadzona a nie na zasadzie kto pierwszy ten lepszy,bo oczyszczalnie są niezbędne w bardzo wielu gospodarstwach domowych.Nie sądzę,że urząd będzie się starał o jakieś jednostkowe dofinansowanie,bo niezbędne jest umożliwienie instalowania przez wszystkich,którzy tego sobie życzą.Może się okazać,że wielu właścicieli jest zainteresowanych.Oczywiście wiedza o oczyszczalniach i możliwość wyboru na określonych zasadach muszą być bardzo rozpowszechnione.Na razie poza tą informacją na tablicy ogłoszeń w Krasnosielcu inna informacja do mnie nie dotarła( a mieszkam w innej wsi).Jeżeli znasz więcej szczegółów to napisz. :)

pitek

Nieprzeczytany post autor: pitek » 19 kwie 2008, 18:37

Według mojej wiedzy ilość wybudowanych oczyszczalni wynosi ok 30. Jak na razie na tyle został złożony projekt. Jeżeli będą chętni to ta liczba na pewno wzrośnie, ale termin budowy następnych na pewno się oddali. Na spotkaniu 30 kwietnia będzie firma: Instytut Ekologii Stosowanej ze Skórzyna. Oferuje budowę oczyszczalni za 3000 zł z czego na połowe dotację ma dostać gmina i zwrócić tym którzy zrealizowali takie inwestycje. W Gminie jest ulotka tej firmy. Pan Sekretarz stara się aby na tym spotkaniu były jeszcze inne firmy ale nie wie czy się uda je sprowadzić. Co do rodzaju oczyszczalni na różnych terenach to można budować te same oczyszczalnie i na terenach podmokłych i suchych a różnica jest tylko w większej ilości podsypki z kamienia lub piasku i montażu przepompowni. Po spotkaniu 30 jest możliwe że firma IES może przyjechać do chętnych i ustalić najlepszy rodzaj oczyszczalni na danym terenie, ale ta osoba musi być już na 100% zdecydowana na budowę . Różne firmy oferują inne rozwiązania: drenaże oczka wodne z filtrem naturalnym takie proponuje Instytut E S . zapraszam do gminy tam Pan Sekretarz udzieli najkonkretniejszych informacji :lol:

Pani Ewa

Nieprzeczytany post autor: Pani Ewa » 09 cze 2010, 22:14

Już możemy sobie o szczegółach przydomowych oczyszczalni konkretnie powymieniać poglądy . W poniedziałek odbyło się spotkanie w GOK-u osób zainteresowanych i trzeba przyznać ,że cała sala była wypełniona. To świetnie,że tak duża ilość właścicieli chce mieć u siebie swoją własną oczyszczalnię.Faktem jest,że w większości miejscowości w naszej gminie budowa kanalizacji byłaby nie opłacalna natomiast własne przydomowe oczyszczalnie będą w sposób właściwy chroniły środowisko przed zanieczyszczaniem. Użytkownik forum Pitek wskazywał na różne typy oczyszczalni, u nas preferowana jest roślinno-stawowa z IES. Mamy na terenie gminy w zeszłym roku wybudowane 16 takich oczyszczalni i rozmawiając z kilkoma zaledwie właścicielami usłyszałam same pozytywne opinie. Mam nadzieję,że inni też są zadowoleni i zechcą coś więcej na ten temat napisać :)

mimi

Nieprzeczytany post autor: mimi » 10 cze 2010, 05:30

A czy można składać jeszcze wnioski na tą inwestycję?

Pani Ewa

Nieprzeczytany post autor: Pani Ewa » 10 cze 2010, 06:33

Na spotkaniu poniedziałkowym były osoby które wcześniej wpisały się na listę zainteresowanych .Lista przekraczała 50 osób, więc kolejne osoby znalazły się na liście rezerwowej i też zostały poproszone o przybycie.Przez kolejne 3 dni projektant wraz z pracownikiem gminy odwiedzali kolejno wszystkich i oglądali u każdego teren przeznaczony pod tę oczyszczalnię.Jednocześnie nanosili na mapkę jej posadowienie oraz przyjmowali od chętnych "zgłoszenie budowy" i " Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane".Mapkę należy wykupić w geodezji(wydawana jest od ręki i opłata wynosi 30,-zł), a pozostałe druki są w naszej gminie.Z mojej aktualnej wiedzy wynika,że jeszcze dzisiaj rano można to uzupełnić. Nie wiem Mimi czy się wcześniej zapisałaś, ale myślę,że powinnaś udać się do urzędu i tam na pewno uzyskasz prawidłowe informacje :)

ODPOWIEDZ