historia

Miejsce na wszystkie stare tematy...

historia

Nieprzeczytany postprzez plus » 16 sty 2008, o 23:34

A wszystko przez Dziadka Mroza !!!
Gdy pod choinką znalazłem kwadratowy prezent, to najchętniej zapomniałbym o stole, tylko w foteliku - z piwkiem obok - poczytał.
Prezentem była książka mojego ulubionego autora Normana Daviesa pt. "Europa między wschodem a zachodem" - i tu śle specjalne podziękowania dla pomocnicy Mikołaja.
W wolnych chwilach czytuje ją, a dziś właśnie pomyślałem, że warto się dwoma tematami z Państwem podzielić.
Pierwszy to tekst "Wzrost nowych mocarstw światowych", a polecam go szczególnie tym, którzy chcieliby coś więcej wiedzieć o globalnym świecie.
Drugi to komiczna - już teraz na szczęście - opowieść jak w czasach nieudanego komunizmu można było zjeść obiad w Polsce.
Serdecznie polecam lekturę.
Dla ciekawskich podpowiem, że "Boże igrzysko - historia Rzeczpospolitej Obojga Narodów", "Europa" oraz "Historia wysp brytyjskich" tegoż autora to wg mnie obowiązkowa lektura dla każdej osoby ciekawej minionego świata.
Pozdrawiam.
Załączniki
Wzrost mocarstw światowych + Czekając na obiad.pdf
polecam
(1.07 MiB) Pobrane 288 razy
plus

Re: historia

Nieprzeczytany postprzez plus » 8 maja 2008, o 22:01

Artykół pt. "W 63. rocznicę akcji oddziału Narodowych Sił Zbrojnych w Krasnosielcu" zamieszczony w ostatnich Wieściach spotkał sie z różnymi komentarzami.
Dla zrozumienia realiów tamtych czasów warto zapoznac się z informacjami zawartymi w książce Pana Adama Białczaka pt. "Dzieje Baranowa oraz ziem nad Płodownicą i Omólwią".
Czasy te nie były ani łatwe, ani przyjemne, można powiedzieć z przekąsem, że były ciekawe.
Choć zniknęła przemoc hitlerowskiego okupanta to pragnienie prawdziwej wolności tłumione było przez innego tyrana.
Zamiszczam w załączeniu strony od 443 do 461 ww. książki. Zachęcam też bardzo do przeczytania całej tej pozycji.
Pozdrawiam
PS. Książka ta została wydana w roku 2005 przez Urząd Gminy w Baranowie, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Baranowskiej oraz Ostrołęckie Towarzystwo Naukowe. Przykład wart powtórzenia na naszej Ziemi Krasnosielckiej.
Gdyby udało się spisać historię tej Ziemi w równie opasłym tomisku, byłby to wspaniały prezent dla naszych potomnych.
Co Państwo na to?
Załączniki
cz 2 Kurpiowszczyzna po II wojnie światowej.pdf
(952.16 KiB) Pobrane 253 razy
cz 1 Kurpiowszczyzna po II wojnie światowej.pdf
(787.02 KiB) Pobrane 261 razy
plus

Powrót do Archiwum